- Get link
- X
- Other Apps
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| CDMA 800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| TD-SCDMA | |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, August |
| BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 151.5 x 76.2 x 8.2 mm (5.96 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | LTPS-AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (~401 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| - MIUI 8.0 | |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6797T Helio X25 - High & Exclusive editions Mediatek MT6797 Helio X20 - Standard edition |
| CPU | Deca-core 2.5 GHz - Exclusive edition Deca-core 2.3 GHz - High edition Deca-core 2.1 GHz - Standard edition |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 128 GB, 4 GB RAM - Exclusive edition 32/64 GB, 3 GB RAM - other editions |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary | Dual 13 MP + 5MP, f/2.0, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash, check quality |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps, check quality |
| Secondary | 5 MP, f/2.0, 1080p |
| SOUND | |
|---|---|
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| - Active noise cancellation with dedicated mic | |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio; recording |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| - XviD/MP4/H.265 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer | |
| BATTERY | |
|---|---|
| Non-removable Li-Ion 4050 mAh battery | |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Silver, Gold, Gray |
| Price | About 210 EUR |
| TESTS | |
|---|---|
| Performance | Basemark OS II: 1648 / Basemark OS II 2.0: 1696 Basemark X: 23846 |
| Camera | Photo / Video |
| Battery life | Endurance rating 80H It is exclusively available on flipkart https://www.flipkart.com/search?q=xaomi |
- Get link
- X
- Other Apps
Comments
Post a Comment