Specifications :-
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, May |
| BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 139.2 x 70 x 8.7 mm (5.48 x 2.76 x 0.34 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels (~294 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| - MIUI 8 | |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM or 32 GB, 3 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary | 13 MP, f/2.0, phase detection autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Secondary | 5 MP, f/2.2, 1080p |
| SOUND | |
|---|---|
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| - Active noise cancellation with dedicated mic | |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| - DivX/Xvid/MP4/H.265 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer | |
| BATTERY | |
|---|---|
| Non-removable Li-Po 4100 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 432 h (3G) |
| Talk time | Up to 36 h (3G) |
| Music play | Up to 87 h |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Black, Gold |
| Price | About 110 EUR |
you can buy any xaomi phone on flipkart or amazon . please make sure that it lasts too short so please do not waste time and immidiately click on order . you are luck if you got booked otherwise it only last for harldy a 1 minute
Comments
Post a Comment