| NETWORK |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global |
| | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Special edition (Taiwan) |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Global |
| | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 40(2300) - Special edition (Taiwan) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| BODY |
| Dimensions | 150 x 76 x 8.7 mm (5.91 x 2.99 x 0.34 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (~403 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| | - MIUI 8.0 |
| PLATFORM |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8956 Snapdragon 650 |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
| MEMORY |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM - Standard version 32 GB, 3 GB RAM - High/Special version |
| CAMERA |
| Primary | 16 MP, f/2.0, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash, check quality |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, check quality |
| Secondary | 5 MP, f/2.0, 1080p |
| COMMS |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| FEATURES |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| | - Fast battery charging - XviD/MP4/H.265 player - MP3/WAV/eAAC+/Flac player - Photo/video editor - Document viewer |
| BATTERY |
| | Non-removable Li-Po 4050 mAh battery |
It is exclusively available on flipkart
To buy click on : https://www.flipkart.com/search?q=redmi%2520note%25203
above link
Comments
Post a Comment