| BODY |
| Dimensions | 151 x 76 x 8.4 mm (5.94 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (~401 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| | - MIUI 8.0 |
| PLATFORM |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6797 Helio X20 |
| CPU | Deca-core 2.1 GHz |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
| MEMORY |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM - Standard edition 64 GB, 3 GB RAM - High edition 64 GB, 4 GB RAM - Exclusive |
| CAMERA |
| Primary | 13 MP, f/2.0, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash, check quality |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps, check quality |
| Secondary | 5 MP, f/2.0, 720p |
| FEATURES |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| | - XviD/MP4/H.265 player - MP3/WAV/eAAC+/Flac player - Photo/video editor - Document viewer |
| BATTERY |
| | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
| MISC |
| Colors | Silver, Gray, Gold, Blue, Black |
| Price | About 170 EUR |
It is exclusively available on flipkart for buy click on :
https://www.flipkart.com/search?q=redmi%2520note%25204
above link
Comments
Post a Comment